Kim jest ochroniarz i jak nim zostać?

ochrona

Spis treści

Ochroniarze mają bardzo odpowiedzialne zadanie, ponieważ muszą dbać o bezpieczeństwo osób, mienia i budynku/terenu. Czy z tego względu osoby chcące wykonywać taki zawód muszą uzyskać jakieś specjalne uprawnienia? Wyjaśniamy, kim jest ochroniarz oraz jak nim zostać!

Kim jest ochroniarz i jakie ma obowiązki?

Ochroniarz to pracownik ochrony, którego głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom oraz mieniu. Zwykle ma za zadanie kontrolować sytuację w m.in. sklepach, hotelach, biurowcach, urzędach czy na imprezach masowych. Może również zajmować się np. konwojowaniem albo ochroną osoby VIP. Wiele zależy od miejsca zatrudnienia i charakteru współpracy.

Do głównych obowiązków ochroniarza należą:

  • ochrona osób, mienia i obiektów przed atakiem, kradzieżą, wandalizmem, pożarami i innymi zagrożeniami;
  • nadzorowanie obiektów, w tym m.in. patrole terenu, kontrola dostępu, zapobieganie wejściu osób niepowołanych;
  • monitorowanie obiektów za pomocą systemów alarmowych;
  • kontrolowanie oraz rejestrowanie wejść i wyjść osób, a także pojazdów;
  • wykrywanie zagrożeń i nieprawidłowości, a w razie potrzeby podejmowanie stosownych kroków oraz niezwłoczne powiadamianie odpowiednich służb;
  • zatrzymywanie i kontrola podejrzanych osób czy obiektów;
  • współpraca z innymi pracownikami ochrony;
  • sporządzanie notatek służbowych;

Zakres obowiązków może się różnić w zależności od posiadanych uprawnień i rodzaju wykonywanych usług.

Jak zostać ochroniarzem?

Ochroniarzem w teorii może zostać osoba bez specjalnego przygotowania zawodowego. Niewątpliwie większe zaufanie budzą wykwalifikowani, przeszkoleni specjaliści i to właśnie oni mają większe szanse na zatrudnienie.

Żeby zostać wykwalifikowanym, licencjonowanym ochroniarzem, należy:

  • ukończyć szkołę policealną o odpowiednim profilu – w ten sposób zdobywa się wiedzę i umiejętności z zakresu m.in. kryminalistyki, technik samoobrony czy zabezpieczania imprez masowych; po zdaniu egzaminu końcowego otrzymuje się tytuł technika ochrony fizycznej i mienia;
  • ukończyć specjalny kurs (jeśli ma się wykształcenie podstawowe i min. 21 lat) – na zajęciach omawiane są zagadnienia związane z m.in. przepisami, pierwszą pomocą, samoobroną i metodami interwencji; po zdaniu egzaminu otrzymuje się licencję I stopnia; ukończenie kolejnego specjalistycznego kursu pozwala zdobyć licencję II stopnia.

Gdzie szukać pracy jako ochroniarz?

Najlepszą opcją jest praca w renomowanej agencji ochrony. To nie tylko gwarancja stabilnego zatrudnienia i dobrych zarobków, ale też szansa na rozwój zawodowy. Najlepsze firmy często inwestują w dodatkowe szkolenia pracowników oraz na różne sposoby dają im możliwość poszerzania swoich kompetencji. Jednocześnie korzystają z najnowocześniejszych rozwiązań, które znacznie ułatwiają pracę i zwiększają skuteczność zabezpieczeń. Dzięki temu ryzyko jest ograniczone do minimum.

Ochrona jest jedną z podstaw działalności Grupy ERA. Jesteś specjalistą z wieloletnim doświadczeniem? A może młodym ochroniarzem, który ma świetne predyspozycje i chce się rozwijać pod okiem najlepszych ekspertów? Skontaktuj się z nami!