Wymagania stawiane branży security w Polsce z roku na rok są coraz wyższe. Fakt ten znajduje swoje odzwierciedlenie m.in. w zaawansowanych technologicznie instalacjach, które mają na celu zwiększyć nasze bezpieczeństwo i uchronić przed kradzieżą, włamaniem lub aktami wandalizmu. Przykładem tego są kamery przemysłowe, które od wielu lat wykorzystuje się do monitoringu takich obiektów jak sklepy, magazyny oraz zakłady produkcyjne. Co warto wiedzieć o kamerach przemysłowych i z czym wiąże się ich montaż?
Czym są i z czego składają się kamery przemysłowe?
Kamery przemysłowe, nazywane też kamerami w systemach monitoringu wizyjnego CCTV (ang. Closed Circuit Television), to elementy należące do zespołu urządzeń umożliwiających nagrywanie i przesyłanie obrazu do centrum odbiorczego. W zależności od tego, jakie rozwiązania i urządzenia wchodzą w skład danego systemu, kamery przemysłowe mogą prezentować obraz „na żywo”, a także rejestrować go i przechowywać. Co ciekawe, najnowsze modele kamer CCTV umożliwiają również sterowanie nimi, np. poprzez przybliżenie obrazu lub wyostrzenie wybranych detali.
Każda kamera przemysłowa składa się z kilku elementów:
- przetwornika, którego zadaniem jest przekształcenie obrazu na sygnał elektryczny;
- obiektywu;
- zestawu urządzeń elektronicznych, które są odpowiedzialne za obróbkę sygnału elektrycznego.
Aby móc uzyskać dobrą jakość obrazu w kamerze, niezwykle istotna jest precyzyjna praca przetwornika oraz prawidłowy dobór obiektywu, który będzie rejestrować obraz.
Rodzaje kamer przemysłowych
Na rynku systemów dozoru wizyjnego znajdziemy różne modele kamer przemysłowych, zróżnicowanych m.in. ze względu na zastosowanie, rodzaj nagrywanego obrazu oraz konstrukcję. Podstawowy podział obejmuje kamery wewnętrzne, czyli te wykorzystywane w pomieszczeniach (np. w biurach, magazynach i zakładach produkcyjnych), a także kamery zewnętrzne, które bardzo dobrze radzą sobie w trudnych warunkach atmosferycznych (np. na parkingu lub terenie przemysłowym).
Biorąc pod uwagę sposób przesyłania danych, kamery przemysłowe można podzielić również na:
- kamery bezprzewodowe, które przesyłają obraz za pomocą sieci Wi-Fi;
- kamery analogowe, które wymagają podłączenia przewodowego z jednostką sterującą.
Kolejny podział kamer CCTV uwzględnia budowę danego urządzenia, a co za tym idzie – jego zastosowanie. Tu wymienić możemy m.in.:
- kamery stacjonarne – najprostsze modele kamer przemysłowych, które nie zmieniają swojego położenia podczas pracy;
- kamery obrotowe – ze względu na możliwość obracania się zapewniają sporą swobodę i elastyczność w monitorowaniu różnych obiektów. Do tej grupy zalicza się np. kamery PTZ (pan-tilt-zoom), którymi można sterować horyzontalnie, wertykalnie i przy użyciu zbliżeń optycznych (zooma);
- kamery tubowe (typu bullet) – konstrukcje zamknięte w cylindrycznej obudowie, która na jednym z końców posiada obiektyw. Kamery te są skierowane w określonym kierunku i charakteryzują się podwyższoną odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, dlatego też zwykle wykorzystuje się je do monitoringu na otwartym terenie i na dużych dystansach;
- kamery kopułkowe – urządzenia o niewielkich rozmiarach, które montowane są zazwyczaj wewnątrz obiektów, tuż pod sufitem.
Kamery przemysłowe – zalety i wady
Korzyści wynikających z wdrożenia systemu telewizji dozorowej jest wiele. Najważniejszą kwestią jest tu możliwość ciągłego monitorowania obszarów potencjalnie niebezpiecznych, co skutkuje wyraźną poprawą poziomu bezpieczeństwa w miejscu pracy i zmniejszonym ryzykiem włamania. W szerszej perspektywie fakt ten wpływa również na obniżenie kosztów ubezpieczenia obiektu oraz możliwość zbierania dowodów w razie ewentualnego wystąpienia zdarzeń przestępczych.
Posiadanie systemu kamer przemysłowych zapewnia też pracownikom poczucie spokoju, co z kolei wpływa na poprawę efektywności procesów produkcyjnych. Co ważne, monitoring obiektów pozwala na szybsze i sprawniejsze wykrywanie wszelkich usterek czy też błędów, a także analizę danych w czasie rzeczywistym.
Warto jednak podkreślić, że, podobnie jak każdy inny system zabezpieczeń, kamery przemysłowe mają pewne wady. Otóż wykorzystując tego typu rozwiązanie, nie będziemy w stanie zatrzymać przestępców przed włamaniem, ponieważ kamery same w sobie nie mogą zaalarmować policji. Urządzenia te mogą jedynie pomóc nam na etapie identyfikacji agresora i analizy przebiegu zdarzeń. Zdarza się też, że montaż kamery przemysłowej może wpływać na obniżenie zaufania wśród pracowników, zwłaszcza jeżeli systemy te znajdują się w miejscach, w których zależy nam na zachowaniu prywatności (np. w przebieralniach dla pracowników).
Montaż kamer przemysłowych – gdzie warto go przeprowadzić i o czym należy pamiętać?
Wbrew pozorom wybór odpowiedniego miejsca do montażu kamer przemysłowych nie jest prosty. Musimy tu uwzględnić przede wszystkim nasze indywidualne preferencje względem tego, jaki efekt chcemy uzyskać dzięki kamerom. Jeżeli zależy nam na stałym kontrolowaniu tego, co dzieje się na określonej powierzchni, powinniśmy ustawić kamery na odpowiedniej wysokości (nie wyżej niż 4 metry) i w pobliżu rejestrowanego celu, by zachować dogodną ostrość obrazu. Dobrze jest ocenić to na podstawie kilku lokalizacji i wybrać spośród nich tę, która najlepiej sprawdzi się do instalacji kamery przemysłowej.
Kolejna ważna zasada w przypadku monitoringu jest taka, aby umieszczać kamery przemysłowe w newralgicznych punktach (np. przy drzwiach wejściowych i przejściach pomiędzy pomieszczeniami) i w takiej pozycji, by ich obiektywy były skierowane w monitorowany obszar. Pamiętajmy również o dostosowaniu liczby urządzeń rejestrujących do zapotrzebowania danej przestrzeni. Jedynie odpowiednie rozplanowanie systemu monitorującego oraz ich ilości jest w stanie zapewnić nam dostateczny stopień kontroli i ochrony.
Gdzie szukać specjalistów od monitorowania obiektów?
Monitoring obiektów pełni dziś niezwykle ważną rolę w przestrzeniach publicznych, stając się kluczowym elementem bezpieczeństwa, optymalizacji procesów oraz zarządzania określonymi dziedzinami działalności przedsiębiorstwa. Z tego powodu niezwykle ważne jest to, aby korzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się monitorowaniem obiektów, które dysponują nowoczesnym sprzętem i zachowują wysokie standardy obsługi. Warto również upewnić się, że taka firma oferuje usługi związane nie tylko z montażem monitoringu wizyjnego, ale też z jego obsługą i wsparciem w sytuacjach awaryjnych.
Planujesz zainwestować w profesjonalny monitoring wizyjny w stworzonym przez siebie miejscu pracy? Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie, a zaprezentujemy Ci nasze rozwiązania i dokonamy wstępnej wyceny dla Twojej firmy. Postaw na bezpieczeństwo i spokój z KOMES Ochrona!