LogoTOP

Patrol interwencyjny – czym jest i jak działa? Obowiązki i uprawnienia grupy interwencyjnej

Spis treści

Każdego dnia jesteśmy narażeni na szereg niespodziewanych zdarzeń, które zaburzają zarówno nasze bezpieczeństwo, jak i ochronę mienia. W takich sytuacjach do akcji wkraczają zwykle patrole interwencyjne, czyli doświadczone osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje ochroniarskie i korzystające ze specjalistycznego sprzętu do przeprowadzania kontroli. Jak działa patrol interwencyjny, jakie powinien posiadać uprawnienia i jakie czynności może wykonywać na miejscu zdarzenia?

Patrol interwencyjny – co to? Podstawa skutecznej ochrony osób i mienia

Mówiąc o patrolu interwencyjnym, na myśli mamy grupę co najmniej dwóch wysoko wykwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej, którzy są zobowiązani do przeciwdziałania wszelkim formom napaści, kradzieży czy też wandalizmu. Osoby te są przeszkolone w zakresie stosowania środków przymusu bezpośredniego, takiego jak np. kajdanki, pałki, siły fizycznej, a także są uprawnione do użytkowania broni palnej. Użycie tego typu sprzętu jest dozwolone wyłącznie w określonych przypadkach, wymienionych w zapisach Ustawy o ochronie osób i mienia z 22 sierpnia 1997 roku oraz Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 października 2011 roku (zmienionego 11 grudnia 2013 roku) w sprawie zasad uzbrojenia specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych i warunków przechowywania oraz ewidencjonowania broni i amunicji.

Patrol interwencyjny, który stanowi element systemu zabezpieczeń technicznych, może działać zarówno na terenie otwartym, gdzie porusza się samochodem po wyznaczonym obszarze, a także wewnątrz budynku, gdzie przeprowadza cykliczne obchody po terenie zabezpieczanego obiektu. Co ważne, patrol jest w stanie odpowiadać również na sygnały alarmowe pojawiające się z obiektów będących pod ochroną jego agencji. W sytuacji, gdy pracownik odnotowuje nietypową sytuację, która może zagrażać chronionym przez niego osobom lub obiektom (np. włamanie, kradzież), jest zobowiązany do natychmiastowej reakcji, takiej jak zatrzymanie sprawcy lub wezwanie policji.

Patrol interwencyjny a grupa interwencyjna – różnice

Warto podkreślić, że pojęcie patrolu interwencyjnego (zamiennie z załogą interwencyjną) jest powszechnie stosowane przez pracowników oraz klientów agencji ochrony. Są to jednak określenia potoczne, które w rzeczywistości odnoszą się do grupy interwencyjnej, zdefiniowanej m.in. w Ustawie o ochronie osób i mienia z 22 sierpnia 1997 roku.

W jaki sposób działa patrol interwencyjny?

We wskazanych powyżej dokumentach polskiego ustawodawstwa określone zostały zasady, na jakich działa patrol interwencyjny i jakie zadania należą do jego obowiązków. Zgodnie z nimi możemy powiedzieć, że grupa interwencyjna jest zobligowana przede wszystkim do reagowania na wszystkie otrzymane zdarzenia, m.in. poprzez udaremnienie napadu, kradzieży lub włamania. Jednostka ochrony osób i mienia jest w tym celu specjalnie przeszkolona, dzięki czemu może zatrzymywać sprawców zdarzenia, jak również zabezpieczać ślady na miejscu zdarzenia aż do momentu przyjazdu służb mundurowych.

Co więcej, pracownicy patrolu interwencyjnego mogą podejmować działania związane z przeciwdziałaniem skutkom zalania lub pożaru, a także pomagać osobom w niebezpieczeństwie, które są zmuszone do ewakuacji z miejsca zdarzenia.

Jakie szczególne uprawnienia posiada patrol interwencyjny?

Jednym z głównym uprawnień, jakie przysługują patrolom interwencyjnym, jest możliwość korzystania ze środków przymusu bezpośredniego, jak np. użycie siły fizycznej, pałki służbowej czy też skucie kajdankami. W uzasadnionych przypadkach istnieje również możliwość zastosowania przez nich paralizatorów elektrycznych o średniej wartości prądu w obwodzie powyżej 10 mA oraz broni palnej, takiej jak:

  • pistolety i rewolwery o kalibrze 6-12 mm;
  • pistolety maszynowe o kalibrze 6-12 mm;
  • karabinki o kalibrze 5,45-7,62 mm;
  • strzelby gładkolufowe powtarzalne o kalibrze wagomiarowym 12.

Wszystkie te uprawnienia wynikają z zapisów zawartych w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 października 2011 roku w sprawie zasad uzbrojenia specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych i warunków przechowywania oraz ewidencjonowania broni i amunicji. To, z jakiego środka skorzystają pracownicy patrolu, jest uzależnione w dużej mierze od danej sytuacji oraz tego, co pozwala im na zaprowadzenie porządku w określonych warunkach.

Jak zostało wspomniane wcześniej, uprawnienia patrolu interwencyjnego nie ograniczają się jedynie do użycia siły. Pracownicy przeprowadzają również wszelkiego rodzaju akcje o charakterze ratowniczym, chroniąc tym samym poszkodowanych przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi na skutek nieszczęśliwego wypadku. Ponadto, patrol interwencyjny ma możliwość ujęcia sprawcy kradzieży, włamania lub napadu, a także powierzenia go organom ścigania.

Czy warto skorzystać z usług patrolu interwencyjnego i w jakich sytuacjach jest to wskazane?

Rozległe działanie, a także możliwość zastosowania wszelkiego rodzaju środków ochrony osób i mienia sprawia, że w wielu sytuacjach usługi patrolu interwencyjnego są nieocenione. Jest to rozwiązanie wskazane przede wszystkim dla tych osób, którym zależy na dodatkowym zabezpieczeniu swojego majątku, obiektu lub osób, które znajdują się na określonym terenie. Wysoka mobilność i natychmiastowa reakcja sprawia, że możemy czuć się bezpiecznie i mieć pewność, że uprawnione osoby zareagują skutecznie w sytuacjach zagrożenia.

Patrol interwencyjny – jak wybrać i gdzie znaleźć specjalistów?

Decydując się na wybór usług patrolu interwencyjnego, warto przyjrzeć się renomie danej firmy ochroniarskiej oraz jej doświadczeniu w ochronie osób i mienia. Istotne jest również upewnienie się, czy dana firma jest w stanie sprostać indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom związanym z kompleksowym zapewnieniem bezpieczeństwa.

Osoby zainteresowane współpracą z patrolem interwencyjnym zachęcamy do zapoznania się z ofertą w KOMES Ochrona. Nasze wyszkolone grupy interwencyjne od wielu lat dbają o Wasze bezpieczeństwo i komfort psychiczny w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji. Skuteczna ochrona osób i mienia zaczyna się w KOMES!


MT: Jak działa patrol interwencyjny? + skuteczna ochrona zaczyna się w KOMES!

MD: Jak działa patrol interwencyjny i jakie są jego uprawnienia – to najczęściej zadawane pytania przez osoby poszukujące specjalistów z zakresu ochrony osób i mienia. Zaufaj nam i przekonaj się, że skuteczna ochrona zaczyna się w KOMES!