Próby włamań, kradzież, dewastacje, akty wandalizmu – społeczeństwo stoi dziś w obliczu różnego rodzaju zagrożeń, które wymagają natychmiastowej i przede wszystkim skutecznej reakcji. Odpowiedzią na te wyzwania jest ochrona bezpośrednia, która stanowi kluczowy element systemu bezpieczeństwa osób i mienia. Na czym dokładnie polega bezpośrednia ochrona fizyczna, z czego się składa i kiedy warto się na nią zdecydować?
Bezpośrednia ochrona – czym jest i co ją tworzy?
Ochrona bezpośrednia jest jedną z wielu metod fizycznej ochrony osób i mienia na terenie określonego obiektu. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że polega na stałym czuwaniu nad bezpieczeństwem, zdrowiem oraz nietykalnością osobistą objętych nią osób, jak również ich dobytkiem. Co ważne, pracownicy ochrony bezpośredniej zajmują się także ustalaniem, kto i na jakich warunkach może przebywać na terenie chronionego obiektu.
Sprawowaniem ochrony bezpośredniej zajmują się wykwalifikowani pracownicy firm ochroniarskich, którzy przeważnie są wyposażeni w umundurowanie służbowe, identyfikatory, łączność radiową (elektroniczne urządzenia alarmujące i monitorujące), kamizelki desantowe, jak również podstawowe środki przymusu bezpośredniego, w tym m.in. kajdanki oraz pałki. Do ich obowiązków należy:
- analiza zapisów z kamer monitoringu zainstalowanego w chronionym obiekcie;
- regularny obchód budynku oraz obszaru wokół niego;
- kontrola działania systemu alarmowego;
- kontrola osób, które przekraczają strefę objętą bezpośrednią ochroną fizyczną;
- zapobieganie aktom przestępczym, takim jak wtargnięcia niepożądanych osób na chroniony obszar, akty wandalizmu, kradzieże, naruszenie nietykalności osobistej;
- ochrona przed naruszeniem porządku;
- identyfikacja osób, które przebywają na chronionym terenie.
Warto przy tym zaznaczyć, że pracownik ochrony fizycznej nie musi posiadać specjalnych uprawnień na tego typu stanowisko, jednak pod warunkiem, że jego praca nie polega na ochronie obiektów podlegających obowiązkowej ochronie fizycznej lub konwojowaniu pieniędzy. W tym przypadku osoba realizująca obowiązki ochrony bezpośredniej musi być ujęta na liście kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub zabezpieczenia fizycznego. W pozostałych przypadkach, m.in. w galeriach handlowych, biurach, magazynach, obiektach przemysłowych, szkołach, na parkingach lub osiedlach mieszkaniowych ochroną bezpośrednią mogą zajmować się pracownicy bez konkretnych uprawnień.
Bezpośrednia ochrona fizyczna stała a doraźna – różnice
Jak wynika z Ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 roku o ochronie osób i mienia, ochrona bezpośrednia może być realizowana w dwóch formach:
- stałej, polegającej na nieustannej obecności pracowników ochrony w określonym miejscu. Celem stałej ochrony bezpośredniej jest ciągłe zapobieganie przestępstwom i wykroczeniom na chronionym obszarze, a także ochrona przed powstawaniem wszelkiego rodzaju szkód. Szczegółowy zakres tego typu ochrony jest zwykle ustalany z klientem indywidualnie, w zależności od rodzaju chronionego obiektu, jego potrzeb oraz potencjalnych niebezpieczeństw;
- doraźnej, obejmującej działania realizowane w konkretnych dniach i godzinach, ustalonych wcześniej z klientem. W tym przypadku mówimy o okresowym zapobieganiu przestępstwom i wykroczeniom, które może przybierać formę nie tylko ochrony fizycznej, ale też np. asysty ochrony w trakcie eksmisji, asysty komorniczej lub asysty ochrony w sądzie bądź na imprezach masowych.
Zalety ochrony bezpośredniej – kiedy i dlaczego warto się na nią zdecydować?
Bezpośrednia ochrona fizyczna stanowi jedną ze sprawdzonych metod umożliwiających kompleksowe zabezpieczenie obszarów, budynków oraz znajdujących się na ich terenie osób. Dzięki temu, że pracownicy są stale obecni na chronionym obszarze, mogą kontrolować sytuację, zapobiegać wyrządzaniu szkód (np. dewastacjom, włamaniom, kradzieżom oraz napaściom), a w sytuacji zagrożenia – podejmować działania mające na celu przywrócenie porządku oraz bezpieczeństwa osobom i ich mieniu.
Na taką formę zabezpieczenia osób oraz ich mienia warto zdecydować się przede wszystkim wtedy, gdy natychmiastowa reakcja na zagrożenie lub sytuację awaryjną oraz ograniczenie szkód, które mogą wystąpić w wyniku danego incydentu, jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa życia, zdrowia lub mienia. Z tego powodu z roku na rok na ochronę bezpośrednią decyduje się coraz więcej firm, którym zależy na wysokim poziomie bezpieczeństwa zarówno obiektu, jak i pracujących w nim osób.
Gdzie szukać specjalistów zajmujących się ochroną bezpośrednią?
Wybór doświadczonej firmy ochroniarskiej, która rzetelnie podejdzie do tematu ochrony bezpośredniej osób i mienia, nie jest kwestią prostą i zawsze wymaga dokładnej analizy kwalifikacji, referencji danej firmy oraz jej doświadczenia w branży. Specjalistów do spraw ochrony bezpośredniej możemy szukać m.in. w Internecie, przeglądając strony internetowe firm oferujących usługi bezpieczeństwa oraz ochrony, a także sprawdzając opinie na ich temat wśród klientów.
Jeżeli i Ty chcesz zadbać o skuteczną ochronę osób i mienia na konkretnym obszarze, zapoznaj się z naszymi usługami dla różnych sektorów i branż, realizowanymi przez przeszkolonych pracowników w KOMES Ochrona. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej na temat naszej oferty.
MT: Ochrona bezpośrednia – zaufaj profesjonalistom i zabezpiecz swój biznes lub dom!
MD: Ochrona bezpośrednia to gwarancja natychmiastowej reakcji na sytuacje awaryjne lub zagrożenia w celu minimalizacji szkód oraz ochrony życia lub mienia. Zainwestuj w bezpieczeństwo i postaw na usługi KOMES Ochrona!