LogoTOP

Czym się charakteryzuje konwój oraz jakie są wymogi jego prawidłowej realizacji?

Spis treści

Duże ilości wartości pieniężnych, wartościowe przedmioty, muzealia jak i istotne osobistości są często transportowane w formie konwoju. Aby zagwarantować pełne bezpieczeństwo tego rodzaju podróży, niezbędne jest gruntowne jej zaplanowanie oraz perfekcyjne wykonanie. Jakie elementy trzeba znać i do czego dobrze jest zwrócić uwagę, by zniwelować ewentualne ryzyko? Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się konwój i jak powinien być realizowany!

Konwój – co oznacza ten termin?

Konwój to termin określający powszechnie zgrupowanie pojazdów, które przemieszczają się razem aby zagwarantować maksimum bezpieczeństwa na trasie. Najczęściej służy do zabezpieczenia transportu osób, pieniędzy lub innych istotnych wartości przed kradzieżą, zniszczeniem oraz zagubieniem  W skład konwoju wchodzą osoby zabezpieczające transport – konwojenci, oraz specjalnie przystosowane pojazdy. Ilość angażowanych osób, pojazdów, uzbrojenia oraz wyposażenia konwoju zależy od wartości chronionego mienia oraz wymagań Klienta.

Najczęściej konwoje są wykorzystywane przez instytucje wojskowe, banki i policję, ale również przez firmy transportowe i inne organizacje, które muszą bezpiecznie przetransportować wartości lub osoby z punktu A do punktu B.

Jak należy zorganizować konwój?

Przed podjęciem decyzji o zleceniu usług konwojowych należy oszacować wartość przedmiotu usługi oraz wskazać miejsca odbioru i zdania wartości. Firma organizująca konwój na tej podstawie będzie w stanie oszacować niezbędny do wykonania usługi potencjał osobowy i techniczny oraz zapewni taką organizację usługi aby transport był cały czas zabezpieczony przed planowanymi próbami rabunku, porwania oraz przed zdarzeniami losowymi, które mogą wpłynąć na stan konwojowanych wartości.. Planowanie konwoju dzieli się na kilka etapów, takich jak m.in.:

  • Dobór pojazdów, konwojentów oraz uzbrojenia – transport wartości odbywa się w oparciu o przepisy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych  i Administracji z dnia 07.09.2010 roku, które określa zasady i wymagania jakim powinna odpowiadać ochrona wartości przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne. Wybór środków, którymi realizowana będzie usługa zależy zatem od wartości przedmiotu usługi i musi być on zgodny z wytycznymi Rozporządzenia.
  • wybór i zaplanowanie trasy – opracowywane są trasy główne oraz zapasowe, którymi będzie poruszał się konwój. Trasa musi być starannie wybrana i sprawdzona, aby zagwarantować bezpieczeństwo z uwzględnieniem wszystkich potencjalnych zagrożeń
  • ustawienie sposobu komunikacji – wszystkie pojazdy w konwoju powinny być skomunikować ze sobą, oraz z Centrum Monitorowania, w którym operatorzy czuwają nad przebiegiem usługi kontrolując położenie konwoju za pomocą nadajników GPS.
  • utworzenie planu awaryjnego – nawet najlepiej zorganizowany konwój może doświadczyć nieprzewidzianych zdarzeń, dlatego konwojenci muszą być przygotowani na podjęcie ustalonych działań w przypadkach planowanego zaboru wartości lub wystąpienia zdarzeń losowych.

Gdzie można znaleźć specjalistów od organizacji konwoju?

Przedsiębiorcy często nie wiedzą, gdzie szukać ekspertów od konwojów. Najlepiej jest poszukać specjalistycznej firmy ochroniarskiej, która kompleksowo zajmuje się organizacją takiego transportu. Decydując się na skorzystanie z usług specjalistów, masz pewność, że ładunek na pewno trafi na miejsce docelowe.

Oferujemy usługę konwojowania gotówki oraz innych wartościowych lub niebezpiecznych przedmiotów, utrzymując najwyższe standardy bezpieczeństwa. Naszym zespołem kierują wysokiej klasy specjaliści, wyposażeni w profesjonalny sprzęt. Dokładamy wszelkich starań, aby zaewidencjonować ładunki i zapewnić pełne ubezpieczenie,

Monitorujemy przewożone wartości całodobowo, jednocześnie gwarantując maksymalną poufność.

W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny. Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania i mogą od razu przygotować orientacyjną wycenę usługi. Zaufaj nam swój wartościowy ładunek – zorganizuj profesjonalny konwój!